APPLE’den Swift Playgrounds ile kodlama eğitimi

APPLE hem öğrencilere yönelik hem de herkes için kodlamayı daha eğlenceli ve kolay hale getirmek için Swift Playgrounds uygulamasının tanıtımını yaptı.

APPLE hem öğrencilere yönelik hem de herkes için kodlamayı daha eğlenceli ve kolay hale getirmek için Swift Playgrounds uygulamasının tanıtımını yaptı.

Swift Playgrounds öğrenciler için yada yeni başlayanlar için temel düzeyde birinci sınıf uygulamalar geliştirmek üzere öğrenmesi kolay bir programlama dili. Swift Playgrounds apple tarafından geliştirilmiş APPLE tarafından gelitştirilen programlama teknolojilerini kapsayan programlama dersleri sunuyor. Bu Swift Playgrounds uygulaması ile öğrenciler temel düzeyde kodlama konseptlerini öğrenirken etkileyici bir grafik dünya aracılığıyla ekrandaki karakterleri yönlendirerek, bulmacalar çözmek ve zorlukların üstesinden gelmek için kodlar yazabiliyorlar. Swift Playgrounds uygulaması aynı zamanda kullanıcıların yaratıcılıklarını ifade etme ve bunları arkadaşlarıyla ve kendi kitleleriyle paylaşmasına olanak sağlamak adına mail ve mesajlaşma uygulamalarını kullanarak yapılanları paylaşmaya olanak sağlıyor. Swift Playgrounds uygulaması hatta öğrencilerin yayınlayabilecekleri gerçek programlar üretmelerine olanak sağlıyor.

Apple Swift Playgrounds ile geliştirilen programlama dersleri arşivi, öğrencilerin buyruk verme, işlevler oluşturma, döngüler gerçekleştirme, koşullu kod ve değişkenler kullanma benzeri esas kodlama konseptlerini öğrenmelerine destekçi olmaktadır ve zamanla hem kendilerine güvenlerini artırmalarına hem de beceri kazanmalarına imkan veriyor. Apple Swift Playgrounds, öğrencilerin becerilerini ve ilgi alanlarını genişletirken kodlama yetkinliklerini de artırmalarını sağlamak için düzenli olarak yeni bağımsız sınavlar sunacak. Eğitmenler ve geliştiriciler uygulamaya yönelik şekilde kendi sınavlarını oluşturmak için Xcode’u da kullanabilecekler.

Swift Playgrounds, derslerin yanı dizi geleceğin geliştiricilerinin yaratıcılıklarını ifade etmelerine destekçi olacak çeşitli yerleşik şablonlarla birlikte geliyor. öğrenciler ve geliştiriciler grafikler ve dokunmatik etkileşimler ekleyerek bu kodu değiştirip geliştirebilir ve kendilerine ait bir duruma getirebilirler. Swift Playgrounds, Swift ve iOS çerçevelerini kullanarak nerdeyse sınırsız sayıda interaktif program oluşturmanıza imkan sağlıyor. Boş Playground belgeleri oluşturabilir ve ya grafik ve kullanıcı arayüzüne yönelik binalar içeren yerleşik şablonlardan birisini kullanarak dokunmaya ve ivmeölçere yanıt verici güçlü uygulamalar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Swift Playgrounds gerçek Swift kodunu kullandığı için, projeleri direkt Xcode’a aktarıp iOS ve macOS için tam donanımlı uygulamalara dönüştürülebilecek programlar oluşturabilirsiniz.

Swift Playgrounds’un Multi-Touch iPad arayüzü için sıfırdan tasarlanmış olması yardımı ile, sırf birkaç dokunuşla eksiksiz programlar yaratabilirsiniz. Yeni kodlama klavyesi, parmağınızı tuşun üstünde kaydırarak Swift programlama dilinde yaygın şekilde kullanılan ek karakterleri hızla yazmanıza imkan tanıyor, kısayol çubuğuysa bağlama göre en mümkün komutları ve ya değerleri sunuyor. bununla birlikte, açılır tuş takımını kullandığınızda, sadece dokunarak bir sayıyı yerinde düzenleyebilir, bir renk değerine dokunarak renk seçiciyi görüntüleyebilir, hatta bir döngü veya işlev tanımının sınırlarını sürükleyerek mevcut kodun etrafına sarabilirsiniz. isterseniz çok kullanılan kodlama parçacıkları arşivinden bir kodu sürükleyip ova yazmanıza nerdeyse hiç gerek kalmadan yeni ve güçlü bir kod oluşturabilirsiniz. Programlarınız iPad’in Retina ekranının tamamında mükemmel görünür ve etkileşim için dokunma hareketlerine ve iPad’in ivme ölçerine cevap vererek büyüleyici bir etki bırakıyor.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.