Çocuklar için internet sitesi

Merhabalar başlığımız çok genel bir başlık oldu öncelikle çocuklar için internet sitesi cümlesini biraz açmak istiyorum. Bilgisayar ve öğretim teknolojileri dersi kapsamında ders içeriği olarak çocuklara kendilerini ifade edebilecekleri ve hobileri ve ilgi alanlarıyla alakalı yazılar yazıp daha sonrasında çocukların belli alanlarda uzmanlaşmasına ön ayak olabilecek web sayfaları hazırlatacağız çocuklara;

532899990956088probook-notebook-u13

Peki bunu nasıl yapacağız.

  1. Çocukları sosyal medya hesaplarından uzaklaştırıp blogger, thumlr, wordpress.com vb. bir çok web sayfası oluşturabilecekleri platforma yönlendirerek kendi oluşturdukları içerikleri paylaşmalarını sağlayabiliriz.
  2. Öğrencilere basit düzeyle HTML göstererek öğrencilerin kendi statik sayfalarını oluşturup, kodlarla uğraşarak içeriklerini kod ile eklemelerini sağlayıp, çocukların sonrasında programlamaya da ilgi duyarak kendi içeriklerini oluştururlarken aynı zamanda programlamaya da ilgi duymalarını sağlayabiliriz.

Peki çocuklara  HTML ile ilgili nasıl bir içerik sunabiliriz.

ilk aşamada çocukların internet sayfalarında yayınlamak istediklerini planlamalarını ve bu konuda karar vermelerini isteyebiliriz. daha sonrasında seçtikleri konularla ilgili oluşturacakları başlıkları ve sitelerinde olacak sayfalara karar vermelerini sağlamalıyız.

Bunları tamamladıktan sonra teknik aşamasına yani çocuklara kod yazdırmaya başlayabiliriz.

ilk önce not defterimizi açarak istedikleri isimde .html uzantılı olarak açmalarını sağlayalım.

sonrasında açtırdığımız bu dosyanın içine yazacağımız kodlara geçelim.

<html> (Bu taglar arasına web sitemizdeki bütün her şey ve bütün kodlarımız yer alacak)

<Head> (Bu taglar arasına etiketi belgenin başlık kısmını tanımlar. Bu etiket içerisinde title (başlık), stiller ve meta bilgileri vd. bulunur.)

<title>buraya web sayfamızın başlığı gelecek</title>

</head>

<body>(burası da web sayfamızda görünmesini istediğimiz her şeyin bulunacağı alandır.)

</body>

</html>

2 comments

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.