WordPress Yüksek CPU kullanımı nasıl düşürülür?

WordPress dünya üzerinde en fazla kullanılan CMS (içerik yönetim sistemlerinden) biridir. Bu nedenle gelişmiş uygulama yelpazesi olduğundan Webmaster’lar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bununla birlikte web sayfanızda yada blogunuzda yoğun trafik olmasa da yüksek CPU kullanımından dolayı Hosting hesaplarınız suspend edilebir. Bu yazımda bunun olmasını nasıl en aza indirebiliriz biraz ondan bahsedeceğim.

WordPress işlemci kullanımızı minimum seviyede tutmak için peki neler yapabiliriz?

1- Kullanmadığınız yada olmasa da olur diye düşündüğünüz, Gereksiz Eklentileri (Plug-in, Widget) Kaldırın,

WordPress sistemlerde en fazla kaynağı Plug-in ler (eklentiler) kullanır. bu nedenle kullanmadığınız yada wordpress’inizde çok fazla işlevi olmayan uygulamaları kaldırın. Artı olarak güvenilir olan eklentileri kullanmaya özen gösterin. Fazla sayıda eklenti Hostinginizin yüksek oranda CPU (işlemci) kullanımına sebep olacaktır.

2-Eklentilerinizi Güncel Tutun.

Kullandığınız eklentileri son sürümlerine güncelleyerek yapılan optimizasyonlardan faydalanın.

3-Veritabanı tablolarınızı optimize edin.

WordPress’inizin performansının üst düzeyde olması ve veritabanınızdaki gereksiz yoğunluktan dolayı web sayfanızın yavaşlamasını engellemek için gereksiz veritabanı tablolarını gözden geçirerek kaldırın. Optimize edilmeyen tablolar WordPress’inizin yük CPU kullanımına neden olacaktır.

4-Temalarınızı Dikkatli Seçin,

Kullandığınız temanız da aşırı CPU kullanımına sebep olabilir. kullanmadığınız temaları kaldırın veya güncel tutun. Temalarınız ne kadar karışık bir yapıya sahipse sisteminizin o kadar çok CPU kullanımına neden olacaktır. Sade ve optimize edilmiş temaları kullanmak CPU kullanımı açısından daha iyi bir seçim olacaktır. Eğer kendi içinde eklentileri olan bir temaya sahipseniz temanızla birlikte Eklentilerinizi de güncellemeyi unutmayın. Nispeten daha az sorguları olan, hafif temalar kullanmaya özen göstermek sizi en iyi sonuca ulaştıracaktır.

5-Wordpress’i Güncelleyin,

WordPress’in Eski sürümlerini kullanmaya devam etmeniz güvenlik açıklarına karşı daha savunmasız neden olabilir. Yeni versiyonlar daha iyi optimize edilmiş ve güvenlik açıklarına karşı daha korumalıdır. Mevcut Güncellemeleri yüklemeyi ihmal etmeyin.

6-PHP ve veritabanı sorgularınızı minimuma indirin.

WordPress’inizin üzerinde çok fazla sorgu işlemi varsa bu CPU kullanımını arttıracaktır. Ortalama her sayfanızda 55 sorgu olduğunu düşünelim her kullanıcı farklı sayfaları dolaştığında bu katlanarak artacaktır. Bunu önlemek için WordPress W3 Total Cache eklentisini kullanabilirsiniz fakat bu da çok yüksek veritabanı sorgusu olan sayfalarda önlem için yeterli olmayacaktır. Gereksiz seçenekleri kullanımını kapatmanız bunun için en etkili sonucu verecektir.

7-Anasayfanızdaki yükü azaltın.

Günün en yoğun saatlerinde anasayfanızda bulunan içerikler büyük bir yük oluşturabilir. Bu nedenle anasayfanızı sade tutmaya çalışın ve anasayfanızda yüksek çözünürlüklü resimleri minimuma indirin

8-Aşırı CPU kullanan eklentilerden (Pluginlerden) kaçının.

Yedekleme ve güvenlik eklentilerinin bir çoğu sanıldığı gibi olmayıp aşırı CPU tüketirler. Kullanacağınız güvenlik ve yedekleme eklentilerini seçerken güvenilir ve kaliteli bir sağlayıcının eklentilerini kullanmaya özen gösterin.

9-Önbellek uygulamaları kullanın.

Önbellek uygulamaları (örneğin W3 Total Cache) gibi Plug-in’leri kullanarak CPU, veritabanı ve trafik kullanım oranlarınızı büyük oranlarda düşürebilir, sayfalarınızın görüntülenme hızlarını arttırabilirsiniz.

10-Eklentilerinizin ne oranda CPU kullandığını belirleyin.

P3 (Plugin Performance Profiler) uygulamasını kullanarak WordPress’iniz üzerinde kurulu uygulamaların ne oranla CPU kullandığını görebilirsiniz. Uygulamayı edinmek için buraya tıklayabilirsiniz..

2 comments

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.