0
Bu yazıyı " 2 " dakikada okuyabilirsiniz. 🙂

Güç (USB / Adaptör Jakı)

Her Arduino kartının bir güç kaynağına ihtiyacı vardır. Arduino UNO, bilgisayarınızdan gelen bir USB kablosundan veya bir adaptör yardımıyla güç alabilir . Yukarıdaki resimde USB bağlantısı etiketli (1) ve adaptör jakı girişi etiketli (2) .

USB bağlantısını aynı zamanda Arduino kartınıza kod yüklemek için de kullanacaksınız. Arduino’nun nasıl programlanacağına dair bilgilere bu yazı dizisindeki diğer yazılarımda inceleyebilirsiniz.

NOT: Arduino’nuzu güçlendirecek, 20 Volt’tan daha büyük bir güç kaynağı KULLANMAYIN. Arduino modellerinin çoğu için önerilen voltaj 6 ile 12 Volt arasındadır.

Pinler (5V, 3.3V, GND, Analog, Dijital, PWM, AREF)

Arduino’nuzdaki pinler, bir devre oluşturmak için kabloları bağladığınız yerlerdir (muhtemelen bir breadboard ve bazı kablolarla birliktedir . Genellikle bir kabloyu doğrudan panoya takmanıza izin veren siyah plastik ‘başlıklara’ sahiptir. Her biri kart üzerinde etiketlenmiş ve farklı işlevler için kullanılan birkaç türde pine sahiptir.

 • GND (3) :Arduino’da, herhangi biri devrenizi topraklamak için kullanılabilecek birkaç GND pini vardır.
 • 5V (4) ve 3.3V (5) : Tahmin edebileceğiniz gibi 5V pini 5 volt güç verirken 3.3V pini 3.3 volt güç sağlar. Arduino ile kullanılan basit bileşenlerin çoğu 5 veya 3,3 volt ile kullanılabiliyor.
 • Analog (6) : ‘Analog Giriş’ etiketi altındaki pinlerin alanı (UNO’da A0 ila A5) Analog Giriş pinleridir. Bu pinler, sinyali bir analog sensörden (bir sıcaklık sensörü gibi ) okuyabilir ve okuyabildiğimiz dijital bir değere dönüştürebilir.
 • Dijital (7) : Analog pinlerin karşısında dijital pinler bulunur (UNO’da 0 – 13 arası). Bu pinler hem dijital giriş (bir düğmeye basıldığında bir şeyleri açıp kapatmak gibi) hem de dijital çıkış (bir LED’i çalıştırmak gibi) için kullanılabilir.
 • PWM Pin(8) : Bazı dijital pinlerin (UNO üzerindeki 3, 5, 6, 9, 10 ve 11) yanındaki (~) işareti olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu pinler normal dijital pinler olarak işlev görür, ancak Pulse-width modulation (PWM) adı verilen bir şey için de kullanılabilir. Yani özetle dijital pinlerde olduğu gibi 0 ve 1 olarak keskin veri kullanmaktansa bu pinleri kısmen analog pinmiş gibi kullanma fırsatımız oluyor. (LED ışığının parlaklığının ayarlanabilir yapılması, servo motorun döndürülmesi gibi işlemler PWM pinlerle yapılabilir.)
 • AREF (9) : Analog Referans pini olarak kullanılır . Çoğu zaman bu pine ihtiyaç duymazsınız. Analog giriş pinleri için bir üst referans voltajı (0 ile 5 Volt arasında) ayarlamak için bazen kullanılır.

Yeniden başlatma tuşu (Reset)

Orijinal Nintendo gibi, Arduino da bir sıfırlama düğmesine (10) sahip . Bu tuşa bastığınızda, sıfırlama pinini geçici olarak toprağa bağlar ve Arduino’da yüklü olan herhangi bir kodu yeniden başlatır. not: Arduino’nuzun içindeki kodu sıfırlamaz içinde bulunan kodu yeniden başlatır.

Güç LED Göstergesi

Devre kartınızdaki “UNO” kelimesinin hemen altında ve sağında, ‘ON’ kelimesinin (11) yanında küçük bir LED var . Arduino’nuzu bir güç kaynağına her bağladığınızda bu LED yanmalıdır. Bu ışık yanmazsa, bir şeylerin yanlış olması iyi bir şanstır. Devrenizi tekrar kontrol etme zamanı!

TX RX LED’leri

TX iletim için kısa, RX alım için kısa. Bu işaretler, elektronikte, seri haberleşmeden sorumlu pinleri belirtmek için biraz görünür . Bizim durumumuzda, Arduino UNO’da TX ve RX’in göründüğü iki yer var – bir kez 0 ve 1 dijital pinleri ile ve TX ve RX gösterge LED’lerinin (12) yanında göreceksiniz . Bu LED’ler bize Arduino’muzun ne zaman veri aldığını veya ilettiğini gösterir (Karta yeni bir program yüklerken olduğu gibi).

İşlemci

Tüm metal ayaklı siyah şey bir IC veya Integrated Circuit’tir (13) . Arduino’nun beyni olarak düşünebilirsiniz. Arduino’daki ana IC, kart tipinden kart tipine göre biraz farklıdır, ancak genellikle ATM’lerden gelen IC’lerin ATmega hattındandır. Arduino yazılımından yeni bir program yüklemeden önce IC tipini (pano tipinizle birlikte) bilmeniz gerekebileceğinden bu önemli olabilir. Bu bilgi genellikle IC’nin üst kısmında yazılı olarak bulunur. Çeşitli IC’ler arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, veri sayfalarını okumak genellikle iyi bir fikirdir.

Voltaj regülatörü

Voltaj regülatörü (14) aslında Arduino ile etkileşime girebileceğiniz (veya yapmanız gereken) bir şey değildir. Ancak orada olduğunu ve ne için olduğunu bilmek potansiyel olarak faydalıdır. Arduino kartına izin verilen voltaj miktarını kontrol eder. Bir çeşit kapı bekçisi olarak düşünün devreye zarar verebilecek fazladan bir voltajı keser. Elbette

buy cheap kamagra online

, kontrol edebileceğinin bir üst sınırı var, bu yüzden Arduino’nuzu 20 volttan daha büyük bir şeye bağlamayın.

Ahmet Kemal YILDIZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu bir Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeniyim. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile ilgili ders etkinlikleri, kaynak materyaller, örnek etkinlikler ve ilgi duyduğum birçok konu hakkında vakit buldukça buradan blogluyorum. :)

  Halocode Nasıl Kullanılır?

  önceki yazı

  Raspberry Pi İle 2X16 Lcd Ekran Kullanımı

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  Yorumlar

  Yorum yap

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Daha Arduino