1
Bu yazıyı " 2 " dakikada okuyabilirsiniz. 🙂
Görsel-1

Dijital Sinyal Kavramı

Arduino içerisinde bulunan yazılıma göre elektronik bileşenlere 5 Volt yada 0 Volt vermek için kullanılırlar. Bu Pinlerden 40 miliamper çıkış akımı verilebilmekte ve dışarıdan gelecek 40 miliamper akıma dayanabilmektedir. Dijital pinler giriş ( input ) için kullanılması, belirilen pinden gelmesi gereken bir değer olduğu ve okuma yapılacağı anlamına gelir. Arduino üzerindeki dijital pinler varsayılan olarak giriş(input) için tasarlanmışlardır. Dijital pinlerin çıkış (output) için kullanılması, belirilen pinden bir güç çıkışı olacağı ve bu pinden akım bekleyen bir devre elemanı olduğu anlamına gelir. Digital pinleri çıkış için kullanmamız gerektiğinde pinMode(pin, OUTPUT); komutuyla, varsayılan durumunu değiştirmemiz gerekmektedir.

Dijital Sinyali Bir Örnekle Açıklayalım;

Arduino üzerinde 13. pin’ bağlı olan led buliltin’i kullanarak, led’in 1 sn aralıklarla yanıp söneceği basit bir örnek gerçekleştirelim. aşağıdaki kodu Arduino’nuza yüklediğinizde led’inizin yanıp söndüğünü göreceksiniz. Arduino’ya kodunuzu nasıl yükleyeceğinizi daha önce deneyimlemediyseniz, Arduino IDE Kurulumu ve Yapılandırma yazımı inceleyebilirsiniz. Dijital sinyaller ile tam güç vererek led’inizi yakar yada gücü tamamen keserek led’inizi söndürebildiğinizi göreceksiniz.

void setup() {
 pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT); // Arduino üzerindeki led'in bağlı olduğu, LED_BUIDLIN olarak da isimlendirilen 13. dijital pini çıkış pini olarak ayarladık.
}
void loop() {
 digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH);  // 13. pin'e bağlı led'i yaktık.
 delay(1000);            // 1 sn 1000ms bekleme kodunu yazdık.
 digitalWrite(LED_BUILTIN, LOW);  // 13. pin'e bağlı led'i kapattık.
 delay(1000);            // 1 sn 1000ms bekleme kodunu yazdık.
}
(Görsel-2) Arduino üzerindeki 13. pin’e bağlı olan LED BUILTIN yukarıdaki görselde ok ile gösterilmiştir.

Analog Sinyal Kavramı

Görsel-1’de gördüğünüz Arduino Uno modelinde 6 analog pin bulunmaktadır. Analog pinler Analog(0), Analog(1) şeklinde isimlendirilmektedir. Arduino üzerinde de A0, A1,… şeklinde gösterilmektedir. Bazı Arduino modellerinde ise bu sayı artmaktadır (Örn. Arduino Mega) Analog pinler 0-5 Volt arasındaki gerilimi dijitale dönüştürmektedir. Çoğu Arduino Modelinin Analog Giriş Pin Çözünürlüğü 10 bit tir. Bu değer 0 – 5 Volt arası uygulanan gerilim değerinin 210 yani 1024 parçaya bölündüğünü ve bu hassasiyete (5/1024 Volt) gerilim değerinin okunabildiğini ifade etmektedir. Bu pinler analog çıkış verebilen tüm devre elemanlarının (Potansiyometre, Sensörler vb.) verdikleri değerlerin dijitale çevrilerek Arduino içerisindeki yazılım tarafından işlenebilir hale getirilmesini sağlar. Analog Giriş Pinleri aracılığı ile saniyede 10.000 değer okunabilir. Yani 10 khz hızında örnekleme yapabilirsiniz. Analog giriş pinleri istenildiğinde Dijital Çıkış pini olarak da kullanılabilmektedir.

Dijital ve Analog sinyallerin 0-5v aralığındaki geçişleri yukarıdaki grafiklerde gösterilmiştir.

Analog Sinyali Bir Örnekle Açıklayalım;

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet Arduino Uno
 • 1 adet breadboard
 • 1 adet Potansiyometre
 • 3 adet M-M Jumper Kablo

Bu örneğimizde Analog(in) pinlerimizden birini kullanarak potansiyometreden aldığımız değeri seri port ekranına yazdıracağız. Öncelikle yukarıdaki gibi bağlantımızı sağlayalım ve kodlamaya geçelim.

#define potansiyometre A0 // A0 pinimizi potansiyometre olarak tanımladık.
int potDeger = 0; // potDeger diye bir değişken tanımlıyoruz. bunu potansiyometreden aldığımız değeri okurken kullanacağız.
void setup() {
 // put your setup code here, to run once:
Serial.begin(9600); //9600 baud üzerinden haberleşme başlattık.
Serial.println("Potansiyometrenin Değeri: "); // seri ekranımıza bir defa gönderilen bir yazı yazdırdık
}

void loop() {
 // put your main code here, to run repeatedly:
potDeger = analogRead(potansiyometre); // yukraıda tanımladığımız A0 pinine potansiyometreden gelen değeri okuduk.
Serial.println(potDeger); // seri ekranımıza potansiyometreden gelen değeri yazdırdık.
}
Arduino IDE üzerinden araçlar/seri port ekranını açıp 9600 baud’u ayarladığınızda potansiyometrenizden 0 ile 1023 arasında bir değer okuduğunu göreceksiniz.
Ahmet Kemal YILDIZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu bir Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeniyim. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile ilgili ders etkinlikleri, kaynak materyaller, örnek etkinlikler ve ilgi duyduğum birçok konu hakkında vakit buldukça buradan blogluyorum. :)

  Raspberry Pi İle 2X16 Lcd Ekran Kullanımı

  önceki yazı

  #5 Breadboard Kullanımı ve LED Yakma

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  1 Yorum

  1. Merhabalar
   Hocam ben Scanner V3.0 kullanarak qr hes kodu okumak ve kontrol etmek istiyorum. Bunun için hangi komponentleri kullanacağım konusunda endişe içerisindeyim. Öneriniz ve bilginize muhtacım. Teşekkür ederim.

  Yorum yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Daha Arduino