0
Bu yazıyı " < 1 " dakikadan kısa bir zamanda okuyabilirsiniz. 🙂

Tübitak 4006, 4007 gibi projelerin yaygın bir şekilde okullarda gerçekleştirilmesinin yanı sıra ismi daha az duyulmuş olan 2204 kodlu ortaokul ve lise araştırma projeleri yarışmasına bu yazıda değinmek istedim.  Tübitak 2204 A/B Ortaokul/Lise Araştırma Projeleri Yarışması

, hem öğretmenlerin yeterliklerinin arttırılması hem de öğrencilerin merak duygusunun geliştirilmesi amacıyla her yıl Aralık-Ocak aylarında duyurusu yapılan bir programdır.

Özetle bakıldığında araştırma projesi

, var olan bir problemin tanımlanma aşamasından bu problemin çözümüne yönelik bulguların ortaya konulmasına kadar geçen süreci kapsar.  Problemin özgünlüğünün yanı sıra , örneklem ve yöntem özgünlüğünün de olması şartı aranmaktadır. Bu anlamda herhangi bir yüksek lisans programı bitirmiş öğretmenlerimizin rahatlıkla bu yarışmada danışmanlık yapabileceklerini söyleyebiliriz.

Projelerimizde hem teknik ekipman hem de uzman görüş anlamında bizlere destek olabilecek her bölgenin bağlı olduğu bir üniversite vardır. Öğrenci ve danışman öğretmen bağlı bulunduğu üniversiteden araştırma projesi süresince destek alabilmektedir. Öğrenciler yarışmalara kendi bulundukları bölgeden başvuru yapabilmektedirler. Öğretmenler ise istedikleri bölgeden araştırma projelerine danışmanlık yapabilirler.

Öğretmen ve öğrencilerin başvuru sürecinde arbis kaydını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

https://arbis.tubitak.gov.tr

Ortaokullarda başvuru öğretmen tarafından yapılmaktadır. Liselerde başvuru öğrenci tarafından yapılarak öğretmen

, danışman olarak sonradan projeye dahil edilmektedir.

www.tubitak.gov.tr  adresinde daha önceki yarışmalar bulunmaktadır. Yarışmalar menüsünden daha önceki yıllarda yapılmış olan çalışmaları inceleyebilirsiniz. 

Başvurular https://e-bideb.tubitak.gov.tr/giris.htm adresinden yapılmaktadır.

Ortaokul kategorisinde yarışma 10 ana bilim alanında düzenlenmektedir. Lise kategorisinde ise 12 ana bilim alanında düzenlenmektedir. Ana alanların altında tematik alanlar bulunmaktadır. Yarışmaya bu tematik alanlardan birini bildirmek durumundasınız ve yine birden fazla tematik alan bildirilememektedir.

Belirtilen alanlar dışında başvuru Kabul edilmemektedir. Aynı anda birden fazla alan seçilememektedir.

Detaylı bilgi için,

https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tubitak-ortaokul-lise-ve-universite-ogrencileri-arastirma-proje-yarismalari-2022-yili-cagri

https://tubitak.gov.tr/sites/default/files/2750/ortaokul_proje_rehberi_2022_24.11.2021.pdf

Arduino ile Robotik Kodlama Temel Seviye Seti

önceki yazı

Benim eTwinning Hikayem

Sonraki Yazı

Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

Yorumlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.