1
Bu yazıyı " 2 " dakikada okuyabilirsiniz. 🙂

SEO Search Engine Optimization

Arama motorları web sayfaları için en önemli kaynaklardan biridir. Bu yüzden de SEO bizim için büyük önem arz ediyor. Web sayfalarınızda yada WordPress kullanıyorsanız size SEO konusunda yardımcı olacak WordPress SEO araçları ve WordPress SEO eklentilerinden bir kaç tanesinden bahsetmek istiyorum. Bu yazıdaki WordPress SEO araçları web sayfanızın arama motorlarında üst sıralara çıkmasında size büyük kolaylık sağlayacaktır. Fakat bu tarzda uygulamalar Hosting hesabınızdan çok fazla CPU tükettiği için bunların içinden sadece en fazla işinize yarayacak olanları kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu konuyla alakalı detaylı bilgi için WORDPRESS YÜKSEK CPU KULLANIMI NASIL DÜŞÜRÜLÜR? yazımı okumanızı tavsiye ederim. Neyse daha fazla uzatmadan WordPress SEO araçlarımız nelermiş onlara geçelim.

1-Yoast SEO by WordPress

Tüm zamanların en fazla indirilen WordPress SEO eklentilerinden biri olmakla birlikte Yoast SEO by wordpress eklentisi SEO ile alakalı bütün ihtiyaçlara kapsamlı bir çözüm sağlıyor.

Sitenizin her sayfasına veya her yazınıza Seo’ya uyumlu başlıklar, Meta açıklamalar ve anahtar kelimeler eklemenize yardımcı olur. Ayrıca anasayfa, arşiv, kategori ve etiket sayfaları için özel bir başlıklar oluşturabilirsiniz. Ayrıca sitenize gönderi eklediğinizde Site Haritalarına ekler ve arama motorlarına ping gönderir.

2-SEMrush

SEMrush ile seo geliştirmeye yardımcı olmak için web sayfanızın ve rakiplerinizin sayfalarını analiz edebilirsiniz. SEMrush ücretli abonelik alınarak kullanılabilir bir platformdur. bütün dünyada bir çok webmaster bu sistemi kullanmakta ve SEMrush webmasterlara muazzam veriler sunmaktadır.

3-Keyword Planner

Google anahtar kelime planlayıcısı, bu konuda farklı platformlar olsa da bunun için en etkili en sağlam kaynak Google anahtar kelime planlayıcısı olduğunu düşünüyorum. Google üzerinde yükselmeye çalışıyoruz yükselirken de referansımızın Google olması kesinlikle önemli. Adwords bünyesinde olup reklam verenlerin anahtar kelimelerini analiz edip reklamları için anahtar kelime oluşturmalarını sağlamak adına açılmış bir sistemdir.

4-KeywordTool.io

Bu anahtar kelime aracı şuan mevcut en iyi anahtar kelime araçlarından biridir. Bu sayfayı kullanarak sadece bir anahtar kelime yazarak anahtar kelimenizle alakalı bütün fikirleri görmenize olanak sağlar. Google otomatik tamamlama özelliği üzerinden alınan bu veriler SEOcular için büyük bir hazine niteliği taşımaktadır. Tabiki bunlardan en önemlisi böyle bir sistemin ücretsiz olarak sunuluyor olması.

5-Open Site Explorer

Moz tarafından geliştirilen bu sistem herhangi bir web sayfası için SEO verilerini kontrol etmemizi sağlar. Pro abonelik seçeneği de mevcut.

6-Linkpatrol

Web sayfanızdaki bütün link çıkışlarını kontrol edebileceğiniz bir WordPress SEO eklentisidir. WordPress’inizdeki bütün linkleriniz analizini yapabileceğiniz güzel bir WordPress Seo uygulaması.

7-Broken Link Checker (kırık link kontrol)

WordPress’inizdeki yazılarınızda içerik olarak sunduğunuz linkleri kontrol eder ve kırık linklere karşı web sayfanız arama motorlarında etkilenmeden önlem almanızı sağlayan güzel bir WordPress SEO Plug-inidir. Son derece yararlı bir uygulama aynı zamanda ücretsiz bir uygulama tek eksisi sunucu yavaşlatıcı ve CPU kullanımının fazla olması olduğunu düşünüyorum. bu eklentisi sürekli aktif tutarak kullanmanızı tavsiye etmiyorum sadece linklerinizi kontrol edeceğiniz zaman aktif edip analiz yapılması taraftarıyım.

8-Easy External Links

WordPress’inizdeki dış linkleri otomatik olarak No-follow yapmanıza olanak tanıyan bu uygulama dış linklerinize otomatik olarak target=”_blank” etiketi de ekliyor. linklerinizin yeni sekmede açılarak sitenizden olası link çıkışlarında kullanıcıların sizin sayfanızı terketmeden diğer sayfalara göz atmasını sağlıyor. Bu eklenti ile ilgili detaylı olarak bir yazı yazmıştım WordPress dış bağlantıları no-follow yapma eklentisi yazımı da inceleyebilirsiniz.

Bu konuda söyleyeceklerin bu kadar sizin de tavsiye edeceğiniz WordPress SEO araçları yada Eklentileri olursa yorum olarak yazıya ekleyebilirsiniz.

cialis uk

Ahmet Kemal YILDIZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu bir Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeniyim. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile ilgili ders etkinlikleri, kaynak materyaller, örnek etkinlikler ve ilgi duyduğum birçok konu hakkında vakit buldukça buradan blogluyorum. :)

  SEO için önemli ipuçları

  önceki yazı

  En Sık Kullanılan 8 Eğitim Yönetim Sistemi/Yazılımı (LMS)

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  1 Yorum

  1. Özellikle KeywordTool.io çok işime yaradı daha önceden duymamıştım paylaşım için teşekkür ederim.

  Yorum yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Daha Seo