0
Bu yazıyı " 2 " dakikada okuyabilirsiniz. 🙂

etkili sunum hazırlama araçları
PowerPoint, LibreOffice vs. sunum programlarının klasik görünümlerinden sıyrılarak yaratıcı ve öğrencilerinizin, dinleyicilerinizin dikkatini çekecek etkileyici sunumlar hazırlayabilieceğiniz online sunum araclarından bahsedeceğim. Sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorumlar aracığıyla ekleyebilirsiniz, gelen önerilere göre devamında yazıya güncelleme yapacağım.

1. PREZİ
Bu uygulamalar arasında en çok bilinen ve kullanılanı Prezi, bazı özelliklerini ücretli olarak sunması bizim için dezavantaj olsa da Prezi’yi kullanarak etkili sunumlar hazırlayabilrsiniz. Bu sunumları bilgisayarınıza indirebilir, elinizde üniversite mail adresi varsa Prezi’nin Edu versiyonuna da ulaşabilirsiniz veya internette Desktop sürümüne full sürüm olarak ulaşmanız mümkün. Prezibase, preziworld gibi web sayfaları üzerinden ücretsiz farklı templatelere de ulaşabilirsiniz. Etkili kullanımı için ODTÜ Öğretim Teknolojileri Destek Ofisinin hazırladığı güzel bir kitapçık var faydalanabilirsiniz. indirmek için Tıklayınız.

Link: prezi.com
Prezi_etkili_sunum_hazirlama_araclari

2.Powtoon
Powtoon hem çocuklara yönelik hem de iş hayatında profesyonel çözümler üretmeye yönelik hazırlayabileceğiniz sunumlarda animasyon destekli sunumlar hazırlamanıza yardımcı oluyor. Hem standart sunumlar hem de standartlaşmış sunum yöntemlerinden farklı olarak animasyon video sunumlar hazırlayabiliyorsunuz. Powtoon kullanımıyla ilgili Youtube’da “Educational Technologies” kanalının etkili ve güzel anlatımları var kanalı takip edip hem Powtoon hakkında hem de eğitim materyelleri hazırlarken faydalanabileceiğiniz bir çok aracın kullanımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emrah Has video kanalında hazırlanmış güzel bir örnek; (Hocamınız kanalında BT dersinde kullanabileceğiniz çok güzel içerikler var takip etmenizi tavsiye ederim.)

3.Emaze
Emaze ile 3 boyutlu tasarımlar kullanarak detaylı ve çok bilgi içeren konuları işlerken öğrencilerin loca yerleştirme yöntemiyle zihinde tutma becerilerini yükseltebilirsiniz. Hem ilgi çekici hem de standart sunum düzenlerinden farklı sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Powered by emaze

Link: emaze.com

4.Canva
Canva sistemini diğer sistemlerden ayıran özelliği sadece sunum hazırlamak için değil afiş, kitap, web sayfalarınız için header ve bir çok tasarım çalışmasını da üzerinde yapabileceğiniz güzel bir sistem. Sistemin en güzel özelliği de içinde bulunan belli başlı templateler haricinde bütün özelliklerinin ücretsiz olarak sunulması. Aşağıdaki görselde hazırlayabileceğiniz tasarım çalışmaları örneklerini ve Canva ile hazırlanmış örnek bir sunumu görebilirsiniz.

Canva ile hazılayabileceğiniz tasarım şablonlarından bazıları:
canva_etkili_sunum_hazirlama_araclari
Canva ile hazırlanmış bir sunum örneği:

Pet CareService by kemal.yldz

Link: https://www.canva.com/tr_tr/

Yazıya eklemeler yaparak devam edeceğim.

generic levitra

Ahmet Kemal YILDIZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu bir Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeniyim. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile ilgili ders etkinlikleri, kaynak materyaller, örnek etkinlikler ve ilgi duyduğum birçok konu hakkında vakit buldukça buradan blogluyorum. :)

  En Sık Kullanılan 8 Eğitim Yönetim Sistemi/Yazılımı (LMS)

  önceki yazı

  Wamp Server’ı PHP 7’ye yükseltmek

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  Yorumlar

  Yorum yap

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir