3

finlandschool

İddalı bir başlık, merak etmeyin bu başlık bana ait değil. Düzenlediğimiz bu başlık Pasi Sahlberg’e ait. Kendisi tüm dünyayı bir kenara ve Finlandiyayı bir kenara koyar. Pasi beye ait ayrıntılı bilgiye kendi kişisel web sitesinden

http://pasisahlberg.com/ ya da çokça kullandığı twitter adresinden  https://twitter.com/pasi_sahlberg ulaşabilirsiniz. (Paylaştığı her video insanın bakış açısını bir kademe daha artıracak düzeydedir.)

Finlandiya dünya tarafından kabul edilmiş en iyi eğitim sistemine sahip ülke yapılan PISA testlerine  göre.(Nedir bu test? Ülkelerin eğitim standartını ölçer.Uluslararasıdır.Birden fazla ölçütü vardır. Eğitimde eşitlikten tutun olması gereken her özelliği ayrıntılı bir biçimde ölçer.) Finlandiyayı güney kore takip ediyor ikinci sırada, ilk on içinde de  Estonyada var. Estonya bana rasgele çıkan bir ülke olmasına rağmen birden fazla Fin hocam olduğu için kendimi çok şanslı hissetmiştim. Size bahsedeceğim şimdiki adamla tanışma sürecim Estonya da ki Finli bir hocam sayesinde gerçekleşti. Pasi Sahlberg in bir konferansına katılma şansı buldum ve bize Finlandiya’nın eğitim sistemini Dünya eğitimiyle karşılaştırarak anlattı. Kendisi aynı zamanda Harward da konferans veren bu konuda uzmanlaşmış Finlandiyada da eğitimcilik ve müfredat yazarlığı da yapmıştır. Şahane bir kitabı olup(Finnish Lessons) okumanız şiddetle tavsiye olunur. Kitabı da Fin eğitim sistemini anlatır. Bir dahaki yazımda sizlere Finlandiya eğitim sistemini bu beyefendi gözüyle anlatmaya çalışacağım. O zamana dek sizde twitter dan bu beyi takipte kalın.

Yazı için Büşra Bakar’a Çok Teşekkürler..

Ahmet Kemal YILDIZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu bir Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeniyim. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile ilgili ders etkinlikleri, kaynak materyaller, örnek etkinlikler ve ilgi duyduğum birçok konu hakkında vakit buldukça buradan blogluyorum. :)

  Estonya & Erasmus

  önceki yazı

  En kullanışlı Google Chrome Seo Eklentileri

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  3 Yorumlar

  1. Ahh keşke bizim eğitim sistemimiz de böyle olabilse Kodlama dersi gelirse bi nebze olsun bunun için bir şeyler yapılmış olacak inşallah 🙂

  2. Söylediğiniz kitapları inceleyeceğim çok teşekkür ederim..

  3. Finlandiya’nın eğitim sistemi bambaşka keşke yarısı kadar olabilsek..

  Yorum yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Daha Eğitim