4
Bu yazıyı " 2 " dakikada okuyabilirsiniz. 🙂

chromeseo

Merhabalar bir internet sayfanız varsa yazılarınızı daha büyük kitlelere ulaştırmak için arama motorlarında üst sıralara yükselmek istiyorsanız web sayfanıza SEO için bir şeyler yapmamız gerekmektedir. Arama Motoru Optimizasyonu için peki neler yapabilirsiniz. Neler yaparsanız doğru neler yaparsanız yanlış yapıp sitenizin sıralamasının düşmesine sebep olursunuz bunlardan kısaca bahsedelim.

1-SEO sürekli bir süreçtir.

Seo hem sürekli hem de uzun bir süreçtir. Arama motoru optimizasyonu için bir şeyler yaptım hadi web sayfam 10 günde ilk sıralara ilk sayfalara yükselsin gibi bir garantiniz yoktur. Çocuk yetiştirmek gibi kapsamlı ve önemli bir süreçtir. Yani kısacası SEO hemen anında yada çok kısa bir süre içinde sizi 1. sıralara çıkaracak bir teknik değildir, zaman ve sabır işidir.

2-Wordpress’i Tercih Edin.

Sürekli gelen güncellemeleriyle ve geniş tema ve eklenti yelpazesiyle wordpress’i tercih etmeniz sizin için web sayfanızın yazılımıyla uğraşacağınız vakti SEO’ya ayırarak daha iyi sonuçlar almanıza sebep olur. WordPress’in SEO için yardımcı bir çok eklentisi bulunmaktadır bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 •  WordPress SEO by Yoast
 • All-In-One SEO Pack
 • SEO Ultimate
 • FV Simpler SEO Pack
 • Scribe for WordPress
 • SEO Friendly Images
 • External Links
 • Broken Link Checker (Kırık Bağlantı Bildirici)

WordPress’in SEO için bir çok yardımcı eklentisi bulunmakta fakat bu eklentileri kullanırken

WORDPRESS YÜKSEK CPU KULLANIMI NASIL DÜŞÜRÜLÜR? yazımdaki hususlara da dikkat etmenizde fayda var.

3-Anahtar Kelime Yoğunluğu

Hedeflediğiniz anahtar kelimeleriniz yazınızın içinde bir miktar bulunması gerekmektedir. Ancak yazınızı hazırlarken anahtar kelimelerinizi aşırı sıklıkta kullanmanız web sayfanızın google tarafından spam’a düşmesine sebep olabilir. Anahtar kelime kullanımını yerinde ve yeterli miktarda yapmanız gerekmektedir. anahtar kelime yoğunluğunu ve sitenizin durumunu ÜCRETSİZ WEBMASTER SEO ANALİZ ARAÇLARI yazımı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

4-İçerik kod oranı

Sitenizdeki yazılarınızı mümkün olduğunda 300 kelime üzerinde tutmaya çalışın, bunu yaparken aynı zamanda wordpress kullanıyorsanız sade bir tema kullanmaya özen gösterin. Temanızın sade olması ve eklentilerinizin gerekli ve doğru optimize edilmiş olması web sayfanızdaki kod oranını düşürüp içerik kod oranınızın yükselmesine sebep olacaktır.

5-Özgün İçerik 

Arama motorları için yapacağınız en önemli şey kesinlikle Özgün içeriktir. Özgün içerik web sayfanızın White Hat Seo teknikleriyle dahi sayfalarınızın daha hızlı şekilde üst sıralara yükseltecektir. White hat seo ile ilgili bilgi için White Hat Seo (Beyaz şapka Seo) isimli yazımı inceleyebilirsiniz.

6-Yazdığınız yazıyla alakalı link çıkışları verin.

Web sayfanızda daha önce yazdığınız yazılardan yeni ekleyeceğiniz yazıyla alakalı olan yazılara uzun kelime guruplarından link vermeye özen gösterin.

7-LSI Keywords

Kullanacağınız başlıklarla alakalı google sonuçlarını kontrol edip Benzer arama sonuçlarındaki anahtar kelimeleri yani anlamsal olarak konunuzla alakalı sorguları inceleyin. allintitle:”anahtar kelimenin” şekilinde Google’da arama yapın bunu sizin hedef kelimenizi kullanan web sayfalarını analiz etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca Google Trends ile anahtar kelimelerinizin ne oranda sorgulandığını izleyebilirsiniz. LSI ve ikincil anahtar kelimeleriniz için H2 ve H3 etiketlerini kullanabilirsiniz.

8-Resimlerde ALT etiketi kullanın

Arama motorlarının resimleri okuyamadığını unutmayın web sayfanıza eklediğiniz görsellere ALT etiketi ekleyerek görselleri anahtar kelimelerle ilişkilendirin.

SEO konusunda söylenecek daha bir çok şey var şimdilik dikkat çekmek istediklerim bu kadar bu konuda daha detaylı yazılar ekleyeceğim görüşmek üzere..

Ahmet Kemal YILDIZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu bir Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeniyim. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile ilgili ders etkinlikleri, kaynak materyaller, örnek etkinlikler ve ilgi duyduğum birçok konu hakkında vakit buldukça buradan blogluyorum. :)

  WordPress Yüksek CPU kullanımı nasıl düşürülür?

  önceki yazı

  WordPress SEO Araçları Ve Eklentileri

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  4 Yorumlar

  1. Kemal bey genel anlamda sade ve güzel bir anlatım olmuş. Paylaşım için çok teşekkürler..

  2. Çok teşekkürler faydalı bir yazı. Bütün yazılarınızı inceledim çok güzel bir blog olmuş.

   1. Just do me a favor and keep writing such transect analysis, OK?

  3. Çok faydalı ancak genel olarak bir soruya cevap bulamıyorum .backlink alamıyorum

  Yorum yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Daha Seo