5

erasmus

Merhaba arkadaşlar ,

Kısaca ben; ” Bursa Ali Osman Sönmez Anadolu Teknik Lisesinden mezunum. BÖTE son sınıftayım. Geçtiğimiz güz dönemini Estonya da Erasmus programıyla geçirdim. Burada da Erasmus deneyimlerimi katıldığım konferanslarda ve derslerde edindiğim eğitim adına kendime kattıklarımı sizle paylaşmak için varım.(Tabi ilerleyen zamanlarda eğitim den sıkılıp gidilesi görülesi ülkeler adında da bir kategori açılabilir.)Tüm yazdıklarım sadece gözlemlerimden ve fikirlerimden ibarettir.”

Erasmus ne yazık ki kişilerin hangi sınıfta olduğuyla, programa katılma amaçlarıyla, sabırlarıyla, sorumluluklarıyla, tembellikleriyle ve çalışkanlıklarıyla değişebilen her giden insanın çok farklı hikayelerle döndüğü bir program. Sınıf mühim çünkü öğrencilerin birinci sınıftaki amaçları gezmek ve eğlenmek son sene amaçları kpss ile atanmak iş bulmaktır. Ben ikinci kısımdaydım. Sabır çünkü Türkiye de yaşıyoruz bu o demektir ki yazışma aksaklıklarını ve kredi eşlemeleri ve de hibe için beklemek ve sadece sabretmek gerekir. Sorumluluk çünkü aldığın derslere devam etmen gerekir eğer hibenin geri kalanını almak istiyorsan ve kartların dolmuşsa. İyisiyle kötüsüyle daha çok iyisiyle tam 150 günümü Estonya da geçirdim. Altı ders aldım. Stajım kabul edilmese de yaklaşık iki ay Estonya da ders anlattım.Eğitimim tümüyle ingilizceydi. Fakat ülkenin ana dili Estonca yaygın olarak da Rusça ve İngilizce konuşuluyordu. Dersleri geçtim. Altı ülke yaklaşık on şehir gezdim. Benim adıma üniversite hayatım boyunca yaptığım en mantıklı aktiviteydi Erasmus.

Yazı için Büşra Bakar’a çok teşekkürler.

Ahmet Kemal YILDIZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu bir Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeniyim. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile ilgili ders etkinlikleri, kaynak materyaller, örnek etkinlikler ve ilgi duyduğum birçok konu hakkında vakit buldukça buradan blogluyorum. :)

  Google Adsense Hakkında Bilgiler

  önceki yazı

  Dünya Eğitim Sistemi ve Finlandiya

  Sonraki Yazı

  Bu Yazılar da İlgini Çekebilir!

  5 Yorumlar

  1. Önümüzdeki dönem inşallah ben de tallinn’de Erasmus yapacağım. Sonuçların açıklanmasını bekliyorum 🙂

  2. Çok Teşekkür ederim

  3. Teşekkürler aklımda sorular vardı benim de gitmek adına yazıyı okuyunca biraz daha cesaretlendim 🙂

  4. Hibesiz de olsa erasmus’a Baltık ülkelerinden birine gitmek istiyorum Vize için nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

   1. Geçen yıl hibesiz olarak Litvanyaya gitmiştim. Vize için orada bulunacağınız ay kadar her ay için belli bir miktar hesabınızda para olduğunu göstermenizi isteyebilirler.

  Yorum yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Daha Eğitim